كروناي جديد

كروناويروس ووهان با نام رسمي كوويد-۱۹، كه به‌صورت مخفف 2019-NCOV ناميده شده و در زبان عامه به آن ويروس كروناي ووهان گفته مي‌شود. با عبور تعداد قربانيان ويروس كرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهاني بهداشت براي بيماري ناشي آن نام رسمي انتخاب كرده‌است كوويد-۱۹ (كه اشاره‌اي دارد به كرونا، ويروس، بيماري و سال 2019)

بيماري زايي اين ويروس سيستم تنفسي را تحت تأثير قرار مي‌دهد و علايمي مشابه سرماخوردگي ساده را ايجاد مي‌كند. علايم ويروس كرونا شامل: اختلالات تنفسي، آبريزش بيني، سرفه خشك، سرگيجه، گلو درد و بدن درد است كه مي‌تواند با سر درد و تب نيز همراه باشد و تا چند روز به طول مي‌انجامد. در افرادي با نقص سيستم ايمني، افراد مسن و كودكان اين علايم مي‌تواند شديدتر شده و ذات‌الريه و برونشيت را ايجاد كند. انتقال انسان به انسان معمولاً زماني اتفاق مي‌افتد كه شخصي با مايعات ترشحي شخص آلوده (مثلاً قطرات سرفه) در تماس باشد. بسته به بيماري زايي ويروس، سرفه، عطسه و دست دادن مي‌تواند سبب انتقال شود. تماس با لوازم و اشيايي كه توسط شخص آلوده لمس شده‌اند نيز مي‌تواند باعث انتقال بيماري شود.

هدف از درج مطالب ذيل افزايش آگاهي و بالا بردن معلومات و سطح اطلاعات پيرامون اين بيماري و افزايش و ارتقاء سلامت هموطنان عزيز مي باشد. در همين راستا با توجه به اطلاعات واصله از خانه خيرين استان ها تعدادي از همكاران اين شبكه در نقش هميار، جهت آگاهي بخشي و اطلاع رساني بمنظور پيشگيري از اين بيماري وارد عمل شده اند و به كمك وزارت بهداشت آمده اند.

 

پمفلت آموزشي پيشگيري از ابتلا به ويروس كرونا (2019-NCOV) براي عموم مردم

 

1-   دستهايتان را مكرر با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانيه بشوييد؛ اگر آب و صابون نداريد، از ضد عفوني كننده هاي حاوي الكل استفاده كنيد ( كرونا ويروس از ۲ ساعت تا 9 روز مي تواند روي سطوح باقي بماند).

2-   هميشه قبل از غذا دست هايتان را بشوييد.

3-   هنگام سرفه يا عطسه، با دستمال جلوي دهان و بيني خود گرفته و بعد آن را درون سطل زباله بيندازيد. در صورت نداشتن دستمال از بخش بالايي آرنج خود استفاده نماييد.

4-   از لمس چشم و صورت خود با دست هاي شسته نشده بپرهيزيد و در صورت انجام اين كار بلافاصله دست هاي خود را بشوييد.

5-   از تماس نزديك با افرادي كه علائم سرماخوردگي يا شبيه آنفولانزا دارند، خودداري كنيد. رعايت فاصله حداقل يك متر با فرد بيماري كه سرفه مي كند در پيشگيري از بيماري موثر است.

6-   از شركت در تجمعات جدا بپرهيزيد و در صورت حضور در محفلي اجباري، حتما از ماسك استفاده كنيد و از روبوسي و دست دادن با ديگران بپرهيزيد.

7-   استفاده از ماسك براي عموم مردم ضرورتي ندارد؛ عمر مفيد ماسك هاي يك لايه حدود ۳-۲ ساعت است و عمر مفيد ماسك هاي فيلتردار۹۵N، بين ۱۲-۸ ساعت.

8-   افراد مبتلا به بيماري هاي شبه آنفلوآنزا بايستي در منزل استراحت كرده و از حضور در اماكن عمومي و دست دادن و روبوسي كردن با ساير افراد خودداري كنند.

9-   از مراجعه بي دليل به مراكز درماني و بيمارستان ها، صرفأ بدليل ترس از ابتلا به كرونا ويروس، خودداري كنيد.

10-  در مكان هاي شلوغ و وسايل حمل و نقل عمومي از لمس وسايل و سطوح عمومي بپرهيزيد، در غير اينصورت دستان خود را شسته و يا ضدعفوني كنيد.

11-  در مكان هاي عمومي، مراكز خريد و ... در صورت استفاده از آسانسور، دكمه هاي آن را با دستمال كاغذي تميز، سوآپ گوش پاك كن و يا خلال دندان تميز فشار دهيد و سپس آن را در كيسه زباله يا سطل زباله پدالي درب دار بيندازيد. به هيچ وجه از انگشتان دست براي زدن دكمه آسانسور استفاده نكنيد.

12-  در صورت استفاده از آسانسور، جهت ايستادن شما بايد رو به درب آسانسور باشد و به هيچ وجه روبروي يكديگر نايستيد.

13-  حتي الامكان از حضور در رستوران ها و اماكن غذاخوري بپرهيزيد و يا از امكانات بيرون بر استفاده نماييد. در صورت حضور در رستوران ها و ... از ليوان هاي يكبار مصرف استفاده كنيد. همچنين از قند موجود در قندان ها در مراكز پذيرايي استفاده نشود؛ مگر اينكه قندها بسته بندي شده باشد.

14-  در اماكن عمومي حتما از سطل هاي پدالي درب دار استفاده شود و از دست براي باز كردن درب سطل زباله استفاده نكنيد.

15-  نه صفحه آلوده كه پس از تماس با آنها بايستي دست ها را سريعا با آب و صابون به مدت ۳۰-۲۰ ثانيه بشوييد و مواظب باشيد تا شستشوي كامل، دستتان به چشم، دهان و بيني نرسد.

  • صفحه كليد كامپيوتر و لپ تاپ
  • موس و صفحه زير موس (موس پد)
  • صفحه موبايل و گوشي تلفن
  • صفحه كليد و دكمه هاي آسانسور
  • صفحه كليد دستگاه هاي خودپرداز (ATM)
  • صفحه كليد دستگاه هاي كارت خوان.
  • زنگ اماكن عمومي و شخصي (منازل).
  • ثبت اثر انگشت حضور پرسنل در دستگاه هاي ورود و خروج
  • مهر يا استامپ

16-  اشيا و سطوحي كه مرتب لمس مي كنيم مانند ريموت كنترل تلويزيون، دستگيره درها، گوشي همراه و ... را مرتبا تميز و ضدعفوني كنيد.

17-  از استفاده ظروف مشترك با افراد بيمار اجتناب شود.

18-  گوشت و تخم مرغ را كاملا بپزيد.

19-  مصرف ويتامين C، ميوه و سبزي سبب تقويت سيستم ايمني بدن مي شود و فرد را در مقابل ابتلا به كرونا ويروس مقاوم مي كند.

20-  اگر به تب، سرفه، تنگي نفس، لرز بدن، درد بدن، سردرد، اسهال، تهوع، استفراغ و آبريزش بيني دچار شديد، سريع به مراكز درماني مراجعه كنيد. (بعد از آخرين تماس نزديك با فرد بيمار ۱۴ روز مراقب اين علائم باشيد). اگر علائم بيماري مذكور را نداريد، مي توانيد فعاليت هاي روزانه خود مانند رفتن به محل كار، مدرسه يا ساير مناطق عمومي با رعايت موازين بهداشتي ادامه دهيد.